Kuna Nyang’au Imenikulia Dem

By | Fashion | 2 Comments

*Silicon Editorial*

Ni Friday saa kumi na moja jioni. Mose na Willy wametoka CAT. Wamefika tu saa hizi kwa room. Willy anatoa key anaanza kufungua mlango. Anajaribu kufungua mara kadhaa alafu anasema, “Hii padi ikona ufala.” Mose anaketi. Hapo kando ya mlango tu. Kwa simiti. After kama dakika moja Willy anafungua na anaingia.

Mose anakaa hapo nje dakika ka mbili alafu finally anajiinua anaingia. Anakaa kama msee ameshinda shamba tangu morning. Anatoa viatu, anarudisha mlango alafu anajiangusha kama mawe kwa bed.

Willy anaangalia Mose anacheka. “Nini mbaya na wewe? Kwani CAT imekuonyesha aje?” Willy anamuuliza.

Mose anageuka anaangalia Willy na macho mbaya alafu anaamua kuketi. Anaclick alafu anasema, “Ata si CAT. Though pia CAT nilikuwa nje ka fuckin. Sikuwa najua shiet. Ispokuwa ni vile tulikuwa tumekaa wewe side moja na Nancy hio side ingine, mimi ningepata sufuri tu roho safi. Mmeniokolea bana.”

Willy anasema, “Si basi unafaa kuwa umechangamka. Leo ni Friday. Najua huwezi kosa fom mkiwa na Caro.”

Mose anacheka alafu anasema, “Baaas. Hapo sasa ndio shida iko. Mimi nimesare madem. Sitaki story zao. Nataka tu niende klabu nilewe kama ghasia, niibiwe simu, nipigepige wasee kadhaa alafu nibleki niamke next week.”

Willy anamuuliza, “Kwani Caro alikufanyia nini?”

Mose anaclick. “Kwanza usitaje hio jina tena.”

Wananyamaza. Willy anatoa simu anaingia WhatsApp anaanza kuona status.

“Caro alinicheat bana,” Mose anasema tu out of nowhere. Willy anaweka simu kando anaacha status zikijiona. “Ati?”

“Eee. Alafu huskii to make matters worse…” Mose anaacha kuongea. Anacheka ile kicheko ya uchungu alafu anaendelea, “To make matters worse unajua alinicheat na nani… Jeymoh.”

Willy anakunja uso. “Jeymoh mgani?”

“Hujui jamaa fulani ilikuwa inanyoa kama polisi tulikuwa tunacheza ruji nayo?” Mose anauliza.

“Zi.”

“Ashai kuja huku wakiwa na hiyo mbogi yetu ya ruji. Kalikuwa kajamaa kafupi kuniliko kameunga lakini si sana. Humkumbuki?” Mose anasema. Before Willy ajibu Mose anaendelea, “But aliacha kucheza last year ata. Anyway, huyo ndiye jamaa alinikulia dem. Jamaa tumecheza na yeye for two years. Two years!! Karibu nimuuue bana.”

“Kuwa serious. Ati karibu umuue?” Willy anauliza.

“Ai. Eee. Unaona hii alama nikonayo kwa uso si nilikuambia nimeumia tukicheza ruji. Ni ngumi ya Jeymoh hiyo. Lakini na yeye niliharibu uso yake kabisa. Ukimuona saa hii utamhurumia.” Mose anacheka kiasi alafu anaendelea, “Imagine jamaa naenda kumcomfront alafu anasema yeye hana makosa juu pia dem alikuwa anataka. Nakuambia ispokuwa ni majamaa walikuwa karibu walituachanisha, ningekuwa jela saa hii nikiwa nimeua hiyo fala. Ati hana makosa! Na ananiangalia kwa macho akisema hivo. Hana aibu ata kidogo.”

“Caro alisema aje kuhusu hiyo story?” Willy anamuuliza.

“Saa angesema aje? Ata sikuwa namskiza. Nilikuwa namuangalia hivi naskia kumgongesha kwa ukuta,” Mose anasema akiwa amejam.

“Ulimuuliza mbona alicheat?” Willy anauliza.

Mose ananyamaza.

Willy anachukua simu anapata status zilikuwa zinajiona na saa hiyo kuna chats kadhaa hajareply. “Fuck!”

“Ati Caro na huyo boy wametoka mtaa moja na ati kuna time walikuwa wanadate nahuko first year alafu wakaachana. Sasa huskii Caro ananiambia ati, ‘Tulianza kuongea alafu it just happened.’” Mose ananyamaza.

“Wah. Iza bro. Sasa mmeachana?” Willy anauliza.

“Kuachana ama sitaki kuwai muona tena?” Mose anasema alafu anajiangusha tena kwa bed. “Mimi nataka tu nilewe kabisa nijisahau. Ata ispokuwa ni hiyo CAT saa hii singekuwa sober.”

Willy anaanza kucheka. Mose anaamka anamuangalia. “Nini inakuchekesha?” Mose anamuuliza.

“Ni vile sisi wote wawili hatuna dem. Mimi at least naweza laumu sura yangu kiatu. Lakini sasa wewe na vile madem wote hukuwa wamekukufia, alafu sasa ndio huyo wewe umecheatiwa… Usinipige lakini hio kitu ni funny,” Willy anasema alafu anaendelea kucheka. Anaanguka kwa bed bado akicheka. Mose anamuangalia tu.

“Ukimaliza kucheka uniambie,” Mose anasema.

Willy anakaa straight kwa bed alafu anasema, “Pole bro. Aki si wewe nachekelea. Ni hii situation. Lakini wacha niache kucheka. Nitacheka saa yenye hauko.”

“We ni mjinga sana by the way. Nani alikuambia madem huangalia sura?” Mose anauliza.

“Si wanaangalianga sura. Ata kama kuna factor zingine kama pesa, wanaangalianga sura bado,” Willy anajibu.

Mose anacheka alafu anasema, “Ngai! Willy wetu tutakusaidia aje? Madem hawaangaliangi sura.”

Willy anasema, “Of course utasema hivo juu wewe unakaa Chris Brown.”

Mose anaclick alafu anasema, “Haya. Si umesema nakaa Chris Brown. Basi niambie mbona Caro alinicheat? Ukiweza ona huyo Jeymoh tunasema…. huyo saa ndio definition ya sura kiatu. Huyo ata ni gumboot time ya mvua. Okay, wacha niache kuexaggerate. Lakini si ati ni msee wasichana wanaeza endea juu ya sura.”

Willy anasema, “Si maybe d game yake iko juu tu sana.”

Mose anasema, “Unajua ispokuwa ni vile umeniokolea kwa CAT naweza kupiga ngumi uzirai. Lakini hio sector nayo nakuwanga nimejiaminia kabisa. Naweza kupea hadi references uende ukaskie sifa zangu.”

Wananyamaza.

Mose anaanza kucheka. Anasema, “Ni turn yangu kukuchekelea. Unajua wewe ata kama ungekuwa baller bado hungekuwa na dem.” Mose anacheka akiwa amejitolea yake yote.

“Mbona?” Willy anauliza.

“Mi sijui. Mbona huna dem saa hii? Na usiniambie sura juu ata hakuna haja ya kuenda mbali. Angalia Denno mwenye anaishi ile nyumba iko karibu na gate. Tuongee tu ukweli. Denno hana sura. Lakini amekuwa na madem wangapi tangu tukuje? Hii sem pekee na hatujaimaliza amekuwa na watatu. Na si ati akona pesa. Sasa wewe utalaumu nini?”

Mose ananyamaza ndio Willy ajibu. Willy anafungua mdomo kuongea lakini anakosa cha kusema.

“Sa si unaona? Na ati unakuwanga chopi.” Mose anasema alafu anacheka. Anaacha kucheka alafu anaendelea, “Haya… Si kama ungeulizwa ungetaka dem kama Caro, sindio?”

Willy anaanza kujibu alafu ananyamaza.

“Sitakupiga. Nataka kumake point,” Mose anasema.

“Siwezi taka Caro. Lakini ningetaka dem anakaa Caro juu enyewe Caro ni mrembo,” Willy anasema.

Mose anamuambia, “Unaona ujinga yako. Unaonanga mambo na perspective moja tu. Ya urembo. Lakini ukweli ni ati kuna perspective mingi. Mingi sana actually. Mmh? Unasema ati wewe huna sura na mimi niko nayo. Sawa basi. Wewe ni chopi na mimi ni danda. Tumesema tunaongea ukweli. Hio CAT ata kama ningesomea aje, singerada. Nilikuwa sawa introduction tukianza sem. Lakini tangu tuanze kuambiwa as the limit approaches zero – hio saa ni nini kuongea ukweli?”

Willy anaanza kujibu lakini ananyamazishwa na Mose, “Nugu hii sijakuambia unijibu. Point yangu ni… unaona kama mimi ningekuwa nazurura nikijiambia mimi ni danda wa masomo, ata singekuwa naongea watu wengine wakiongea. For example, kama saa hii ningetoa wapi courage ya kukunyamazisha nikuambie vile nafikiria? Na saa hiyo maybe utapata 30 out of 30 kwa CAT na mimi nipate 11, na ni za kuibia. Ningetoa wapi hiyo nguvu? Sa si unaona wewe ni mjinga?” Mose anaendelea kucheka. Alafu kidogo kidogo anaendelea, “Bado hujaamini wewe ni mjinga? Aiyaiya. Niendelee?”

Willy anamuambia, “Nimeona point yako. Hufai kujiita danda by the way. Hio reasoning ni ya level ya juu sana.”

“Unaona? Imagine sasa kama ningekuwa najipea identity na marks zangu za CAT. Ningekuwa nishajiua kitambo. Pia wewe unafaa uchange bana. Kama unataka dem tafuta dem. Weka effort kama wale wanaume wengine. Kuna kitu nilisoma place: If you let your insecurities define you, people will see nothing but your insecurities.” Mose anasema.

Kidogo kidogo anaendelea, “Baas. Nimepata the perfect example. Si unajua Sonnie – mwenye anaishi hii plot next?”

“Eee namjua,” Willy anasema.

“Haya. Unajua Mary? Mwenye anaishi ile block iko just next to the cafe?” Mose anauliza. “Zi,” Willy anajibu. “Humjui? Dem mwenye anaishi kwa hiyo nyumba iko karibu na bafu?”

“Zi. Simkumbuki,” Willy anasema.

“Kadem fulani kafupi kanono kanakujanga…”

Willy anaminterrupt, “Oooh. Nimekaona. Anaitwa Mary?”

“Sa unaona. Ukifikiria kuhusu Sonnie kitu ya kwanza kukuja kwa akili yako ni vile anakuwanga mfunny na vile anapikanga chakula tamu… vile maneighbor wake hutuambia vile anapigishangwa nduru na boy wake usiku… the last thing utafikiria ni ati ni mnono. Lakini kuongea ukweli ni mnono kabisa. Haya… kuja kwa Mary. Mary kenye tu tunajua kumhusu ni ati ni mnono na hasilimiangi watu. Ata jina yake hukuwa unajua.” Mose anasema.

“Sawa basi, sawa basi, sawa basi! Nimeskia. Si ulisema unataka kulewa? Toka tuende Prestige kabla waanze kulipisha entrance fee. Unajua niliskia Mbogi Genje wanakam leo.”

Feel free to leave your comments at the bottom of the page. Do you like the experience of reading in the same language as the one in which you speak?

Read more Silicon Editorials:

1. Forgive me Babe, I Didn’t Mean to Kill Your Dad. Click here to read.

2. Hypocrisy 101: Whatever You Do, Don’t Talk About Sex. Click here to read.

3. Good People Can Be Rapists Too and Other Truths. Click here to read.

Discover more on DekuTrends:

1. About Last Night. Click here to read.

2. Love shouldn’t hurt. What to do when you have grown up with abusive parents. Click here to read.

3. The G-Spot and Fantasy of Female Orgasms. Click here to read.

Influencer of the Week: Cecilia Maina

By | Kimathi | No Comments
Meet Cecilia Maina

1. Who is Cecilia Maina?

I am the Gender and Disability Mainstreaming Secretary (DeKUTSO). I am a fourth year student at Dedan Kimathi University of Technology pursuing Bachelor of Commerce. I am a visionary person and I hope that the things that I have started in the Gender and Disability docket will have good progress when I hand them over to another leader. For example the Disability games, the sign language lessons etc.

I am also a very understanding and accommodating person and this has really made it easy for me to help students at a personal level ie giving them individualized consideration

2. Tell us what your Dekutso position is all about.

It’s all about promoting Gender equity at DeKUT and ensuring that students who are abled differently get access to all University resources without struggling. It also involves implementing progressive national and international policies regarding gender and disability in the institution.

3. When you were campaigning, what was your biggest promise to DeKUT comrades?

My biggest promise was to ensure that DeKUT gents are actively involved in gender based activities in the institution. I have achieved this through having talks that capture both genders. For example, before the covid 19 pandemic, we had a talk for both ladies and gents on 13th Feb 2020 (a day before Valentine’s day) on how we can make our relationships healthy as campus students. We also had a debate between DeKUT gents and ladies in the same month both of which turned out to be very successful.
During this Covid 19 pandemic,I have held virtual sessions for both genders to help students in solving everyday life challenges in the most appropriate manner.I held virtual sessions on how to manage stress and anxiety, how to deal with rejection and how to handle long distance relationships, all of which captured both ladies and gents.
Recently I held a virtual men’s conference whereby the topic of discussion was Men’s Mental Health especially during this time of uncertainty. I have been in a position to bring the University counselors on board, through the support of the Gender Director, to address these sensitive topics.

I have greatly involved the gents in every gender based activity that has happened during my leadership.

Click HERE for a range of the best phones at the best prices

4. How has your journey in leadership been so far?

Well, it has been good because I have been exposed to so many activities and instances that have sharpened my leadership skills. We say that experience is the best teacher and for sure I have learnt to handle things in the most appropriate manner.

My leadership journey has not been 100% good of course and I have faced a few challenges. First, my leadership has been greatly affected by Covid 19 since having students participating in virtual talks needs one to put extra effort as compared to when students are in the University. All in all,I have managed to bring so many students on board during the virtual sessions which have been very educative to our students.

5. These Virtual sessions that you’ve been holding, tell us more about them.

I have been holding them on WhatsApp groups as it was the preferred platform for most students. Every time I have a virtual session, I create a WhatsApp group and circulate the link to students using other WhatsApp groups and of course not all students will have the link just as in the case of any meme circulating. I always explain the purpose of the group and therefore only willing students join the group. I don’t add any student to the group even after being requested, what I do is send him or her the link and they willingly joins us. This has really made them successful because for one, the students in the group are willing to listen and ask questions. Each time the group has approximately 200 students.

The scheduled time for these virtual talks is always 8:00pm in the evening, when most students don’t have much work at home. During the talk students actively participate and what makes it easy is that the facilitator/counselor records while the students type their answers,comments and concerns. They have really been successful and at the end of the sessions, students always ask for more sessions.

6. As a proponent of gender equality, where do you think we are as DeKUT in the gender issue?

DeKUT is far much ahead when it comes to gender equality. First, no policy in DeKUT discriminates anyone just because you are a lady or a gent. All students are given equal chances to participate in all activities in the institution and access the University resources regardless of the gender. In sports, you may find that ladies don’t participate in many games as compared to the gents but it’s all a matter of choice – not discrimination.

DeKUT has also captured gender studies in its curriculum and the current first years will be taking a unit on Gender and HIV/AIDS. The institution has always ensured that no student is discriminated or harassed because of their gender.

7. Comment on the experience of being a female leader in DeKUT.

It has really been a good experience to me. I have come to realize that being a female leader, you have to be strong and stand firm with your decision because some people might even judge you wrongly just because you are a woman.

8. During your term, what is the most significant step you have taken to better the life of people living with disability in DeKUT?

For the first time this year, students living with special needs participated in Disability games held at Chuka University. We had plans of engaging in more disability games but this has not happened due to Covid 19. I hope that this will continue when everything comes back to normal. It will greatly help in implementing national and international disability policies in the institution due to the integration.

With the support of the Gender and Disability Mainstreaming Officer, I have introduced a sign language group whereby we are learning how to communicate using sign language. This will help students living with special needs communicate at ease with other students in the other Universities or even at international levels.

9. What would you tell ladies in DeKUT who would aspire to be leaders in future?

They must be assertive and go for what they want but not what other people want. If your dream is being the DeKUT president, go for it without fear. We have been given equal chances to vie for these seats whether male or female.

10. Comment on the upcoming elections.

I don’t have much to say about the upcoming elections since it’s the first time we might be conducting them online. I hope that the process will be successful and may the best team win. Everything will depend on the ECK’s decision and therefore I might not be in a position to give any go ahead on online elections.

11. Where are we as an institution in terms of reopening?

Let me first say that the University is under the Ministry of Education. This means that the decision of MOH will greatly influence how the institution will operate. Currently, the institution is doing phased reopening due to the pending exams. This is because of the MOH directives on social distancing. As I have said this is a time of uncertainty and anything can change anytime according to the MOH directive on schools reopening.

12. What’s next for you, after being in the Dekutso?

Before I was elected as the Gender and Disability Mainstreaming Secretary, I was serving as a leader in many University clubs. Therefore,my leadership will not come to an end upon retiring. My dream is to lead at national and international levels and empower women through my leadership.

13. Give a shout out to outstanding female leaders in DeKUT. Especially those you think will take over the leadership in coming days.
I’d like to give a shout out to Maureen Kagwiria, Jane Maingi, Brilliant Ruto and Violet Sirma.

14. This has been a delight. What’s your parting shot?

I would like to say that change is inevitable and we must always try our best to embrace change rather than resisting it. This is evident during this Covid 19 pandemic when we have to get used to the new normal and we are now doing almost everything online and in a different way. I would like to tell our students to continue following the MOH directives by keeping social distance, putting on their masks and sanitizing.

Feel free to leave your comments at the bottom of this page

Discover more on DekuTrends:

1. Depressed? DeKUT Counselors are offering virtual therapy. Click here to read.

2. Why we miss DeKUT, in the Silicon Editorial. Click here to read.

3. The Hymen as Proof of Virginity in Women. Click here to read.

Previous Influencers of the Week:

1. MCA Victor Karanja. Click here to read.

2. Brilliant Ruto. Click here to read.

3. Alex Njuguna. Click here to read.

Fighting Obesity in the Society

By | Blog | No Comments

*Daniel Mwanzia*

Society defines obesity as being fat, the medical field defines obesity as an epidemic, and I define obesity as a mental prison. Society will make you a statistic, or a target to the marketing of the diet ads, and gossip material for talk show hosts.

It is an issue that is very present in Kenya today; and for the lives that it does not claim, there is a dramatic impact forced upon them. There are other terms that are harshly used in reference to the term obese, such as fat, ugly, gross, etc.

Society has given girls with curves a complex by saying the only way to perfection is to be runway model skinny. How does a teenage girl or boy struggling with weight issues respond? The response is given to society with teenagers turning to bulimia, anorexia, and sadly enough suicide.

I feel that it is so hard for so many obese people to change their health and lose weight. There is so much information that can be misleading. Weight loss programs inform you to spend large amounts of money with the promise of weight loss success, but fail to tell you that it is short term success. When your weight returns and your money leaves, so does their support.

Society does not make beating obesity easy. Society’s pressure on men as well as women to be perfect has created a path for eating disorders, depression, social isolation, etc. These issues can be just as deadly as obesity; this proving true for my friend this past year, losing her battle with anorexia and bulimia. Society called her fat in high school, so she started a path of not eating, throwing up every bite of food she ate, taking laxatives, creating a war within her body and her mind. My friend lost her life trying to be accepted by society.

The answer to obesity is not losing weight for love or acceptance. The answer to obesity is working hard to achieve a healthy body, so that you can live a long life with the ones who already love and accept you for the individual that you are. Obesity is a deadly force, but one that can be fought; and It is a battle which can be won through education and support in place of criticism and mocking.

Feel free to leave your comments at the comment section down below

Also by this author, read:

  1. Beat Insomnia and Sleep Like a Baby. Click here to read.

Discover more great reads on DekuTrends:

1. Forgive me Babe, I Didn’t Mean to Kill Your Dad. Click here to read.

2. Family Over Career? Click here to read.

3. Obado the Lone Ranger. Click here to read.

THE CRUEL STREETS

By | Blog | No Comments

*By Caroline Gichuki*

What is your immediate reaction when a street child passes near you? Probably we clutch our purses and wallets closer to us. If we have kids, we pull them closer to us to keep them away from the street child and other times we cross over to the other side of the road. Why? It is totally a normal human being’s reaction. We consider them dangerous and undeserving to be in the society. Well maybe what they say about street children is true – they are thieves, they are drug abusers, they smell, they are unscrupulous, etc. However, we have never thought to look at what brought them to where they are. It is true that homes have been set up for them but why do we still have street children out there? Have we ever wondered what it is that brought these kids to the streets? I thought about it and I came up with the following story. I hope it inspires you to change your view on street children.

*****

I watch them pass by as they look at me. They are watching me write something down on paper.  Some look at me pitifully while others look at me with contempt. I observe some children playing outside their mothers’ shops. I wonder if my kids will ever get such a chance. Beautiful, sophisticated young girls pass by and they look at me pitifully. Do they know that I am as young as them? Do they know that if given a chance I can dress up like them and look sophisticated? Do they know I wish to be like them, to laugh as if I have no cares in this world? I am only a young girl who is being forced by circumstances to live in the streets – begging and waiting for kind passersby to give me something with which to feed my two babies in the evening. The world is said to be a cruel place but I think it has been even crueler on me. Good Samaritans sometimes give me some food; others give me second-hand clothes. I just wish one of them would try to sit by me on the verandah stairs and listen to me and to my story. I wish they would not look at me and think how dirty and used up I am. 

My name is Jane. I have been living in and off the streets since I was thirteen years old. I am an only child. My father abandoned us when we were still very young leaving mother with the burden of raising me on her own. Ours was a hand to mouth kind of life. The little money mother got from tilling people’s farms she spent on getting us the meager basic needs. It was often not enough and sometimes we had to take only one meal a day – a cup of porridge in the morning, which would last till the next morning. Were it not for the free primary education announced by the president, I would never have set foot into a classroom. However, getting new uniforms for me was an uphill task for mother, so I had to make do with second hand clothes donated by our neighbors. My clothes were often sewed by mother and when we could spare some few coins we would take them to the tailor who would sew patches on them.  

Mother remarried, or rather, another man came into mother’s life and he became my new daddy. He was Kimani, a very brutal man. He beat up mother ruthlessly and she had to persevere. After all, he bought us food and even some clothes. Mother and I were very close. I was her little princess. Though I was still very young, I could see how she suffered in the hands of that ruthless man. I could see the painful tears as they fell down and the compressed anger. I could see the sacrifice, the big sacrifice she made so that her child could at least get some food and a roof over her head. 

One evening, it was very cold. Dark clouds had been forming all afternoon and by late evening, rain started falling. It rained heavily and he got home drunk and agitated as usual. We ran to our room when we heard him shout mother’s name. “Mama Jane you think I am one to wait outside my door for you to open? I provide for you and your good for nothing child,” he said to mother. “Baba….” Mom tried to explain. But she was stopped by the hot slap that landed on her face. That day he beat mother mercilessly. I ran and hid under the bed as mother always told me to do when he started fighting. I could hear mother’s cries for help amidst the slaps and kicks that landed on her. Till date, I still hear her screams. I shed so many tears when I recall the day. Where were the neighbors? Why did they not come to help mom yet they heard her scream? When it was all over and all was silent, I ran to check on mom. She was beaten up badly, disheveled and unconscious, I held her hands tightly hoping to see her open her eyes. I watched as her breathing slowed. I watched as she took her last breath. I was only twelve years old then.

Things happened so fast that I did not even get time to comprehend them. Police officers came, bundled up mom’s body, received some bribe from my evil stepfather and left.  Mother’s death was made to look like it was caused by an attack from thugs. The villagers came for the burial, sympathized with us and left. The nerve they had to come for the burial yet they listened silently as my mother was brutally murdered. None of them was brave enough to confront Kimani for his actions. Why? Because he gave them occasional jobs to till his pieces of land? Did that make him untouchable? After mom’s burial, Kimani kicked me out of his house and brought another woman to live in his house. 

Blood is thicker than water – or so I thought. I sought help from mom’s relatives and all of them sent me away. I was only a burden to them. Guess when you are in trouble, no one wants to be associated with you. That is how I ended up leaving in the streets. I remember my first night out in the cruel cold night, I lay on some used up sacks outside a well-lit shop. Despite the light, it was a scary night, drunkards passed by shouting like mad people and when the police were on patrol I had to run away into the darkness as I feared being arrested.

During the day I would wait for the county trash lorry to drop off the collected litter of the day and run to grab some food left overs to eat. I was not the only one as there were other street children so it was a scramble for survival. Sometimes, when lucky, I would make it out with an expired loaf of bread and I would run away fast before the other street children came to snatch it from me. It was a cruel world. I mentioned I have two children. When I began living in the streets I was a young girl, very naïve and innocent – the best prey for lustful men. 

One night as I lay on some old rags outside the shop, a white Land Cruiser came to a halt. A man got off the car, Mr. X. He was a stout, well-built man. He walked towards me. He gave me an offer that a desperate naïve girl could not resist. He offered to give me a job as a maid in his house. There was an assurance of food and a roof over my head. I could not possibly refuse. His house was large and very beautiful. His wife was a kind lady. I felt like the heavens had answered my prayers. My joy was short-lived.

One night when his wife was away on some family business, he came into my room and had his way with me. I was scared and he threatened to kill me if I told his wife anything. I suffered silently until one day I began feeling weak. I found myself vomiting occasionally. I decided to go for a checkup at the nearby clinic and the result was that I was expectant. I had mixed feelings, how would I raise a child yet I was only a child myself? Would Mr. X take responsibility for the child? When I broke the news to Mr. X, he threw me out of his house giving a deaf ear my incessant pleas for him to take pity on me. I was back to the cruel streets again, now with a child in my womb. I was only fourteen years then.

It was the same routine all over again. Scramble for food during the day, run away from the cops, beg for food from people and wait for shops to close down so that I can sleep out on the verandah. I was all alone in this cruel world. When my belly started to show, well-wishers began giving me some clothes and occasional food. When the time came, a Good Samaritan helped me get admitted into the hospital and I gave birth to my little boy. I left the hospital the following day. As if that was not enough, when my son was only two years, a drunken man came calling and he took advantage of me. I was expectant once more. This time I gave birth on the streets with the help of some street children. I was disgusted with myself and wished to die but I had to persevere for the sake of my two sons.

They have been raised and bred in the streets. They are now five and three years old respectively. They have not drunk cow milk or taken Weetabix like other normal babies but they are healthy. To fend for them I have had to do odd jobs. During the day, I toil under the hot burning sun just to get a few pennies to buy them bread at the end of the day. It pains me to watch my kids put out their hands to beg for alms from people. I know that their fathers are out there living their best lives not thinking of the damage they caused me or the little children who carry their blood. Every evening we have a spot outside a grocery shop where we sit as we look at the passersby. I almost shed tears when a little girl takes an apple from her mother and brings it to us and says “Take”. I accept it quickly in fear that she may change her mind. Her mother looks at us and I can almost read her mind. She is probably saying that I deserve the suffering for engaging in irresponsible sexual behavior at such a young age. Asking for alms is a difficult task because people either hurl insults at me or others just walk past me without even giving me a second glance.

Over the years I have grown to despise humanity but at the same time, I still depend on their mercy. I detest being pitied but if that is what will drive people to give me some few pennies or some little food then I welcome pity wholeheartedly in my life. I have dreams like all other people. I want to be self-independent and fend for myself but nobody is willing to give me that chance. After all, they will not gain anything from it. I want to better my education but how will I do that if I can’t even afford to get a shelter for my children. 

I have written this because out here it is a cruel world. You never know what may happen, one minute you may be alive the next minute you are dead. You see the street children inhaling glue, you think they are dirty but they are just trying to get themselves high as a temporary reprieve from the harsh reality they live in. Every human being has a story and street children are also human beings. Behind every street child there is a story that explains how they got to the streets. I have written down my story but only in a crappy old book. No one will ever read it.  Who would want to know what a street child has got to say? My story is not unique, there are other street girls out there with a story like mine but I dream that one day people will not walk on the other side of the road just because I am a street child. I dream that one day a pretty humanitarian journalist will walk towards me accompanied by camera men and will listen to my story. If everyone sought to help just one street child, the country, the world would not have any street children. Instead, there would be well fed and healthy kids who give stories of how they were saved from the cruel streets.

Also by this author, read:

  1. Act Like a Lady, Think Like a Man. Click here to read.

Discover more great reads on DekuTrends:

1. The Secret to Life, in the Silicon Editorial. Click here to read.

2. Corona Virus. May the Best Immune System win. Click here to read.

3. You Don’t Owe Your Parents Anything. Click here to read.

DEKUT HAS DONE IT AGAIN

By | Alan Shadowrine, Kimathi, Kimathi News | No Comments

On the night of 19th September 2020, Jackson Kipruto (Not the real name), a fourth-year student at Dedan Kimathi University pursuing a degree in Nursing, was staring at his Dell Laptop before he flipped it closed. He had read enough of what he could that night in preparation for his final exams.

The winds of Eldoret highlands were whizzing through his slightly opened window, keeping the lids of his eyes as open as a day. Deep in his mind, he had measured his life with coffee and movies in his hometown. He was just glad to be alive. His younger sister had been trapped in Nairobi when Covid-19 came without knocking doors.

His career in nursing hasn’t been a walk in the conservancy. You could see that written with huge fonts on the memo that the school had sent him, asking him to report to school on the 21st of September 2020 amid the Covid-19 twist. His wasn’t a case to ponder over. It was a move by the school without questions, the thrill that comes along when you are suddenly pushed into a swimming pool from behind.

Get the best phones at the best prices HERE

Monica, 168 km away and listening to some local radio station, did not have a different story to tell in 2020. She was a finalist in Actuarial Science at Dedan Kimathi University. She remembers the day she received a link to a Zoom meeting with the admin concerning her degree. A meeting that would resolve to have her and her classmates report to school on 21st September so she could take her exams.

She wasn’t worried about the short notice for she knew she can tackle her final units with the energy it deserves. She was just scared that his dad would not manage to raise the finances to cater for her stay in school. Covid-19 had not smiled with her family, they are still struggling to make ends meet.

Further, her mum is scared that she may go to school and contact the virus there. Monica would never forgive herself for bringing the virus home from school in the name of pursuing education. But there wasn’t anything to do. She had thrown enough tantrums in her class whatsup group. But nobody was there to catch her.

0n the afternoon of 7th October, a meeting was convened by the dean of science in regards to the school reopening. In a memo written by the Dean of Science Dedan Kimathi University on 8th October 2020 and addressed to the BSc Actuarial Science 2017 group, students in their final year were asked to make arrangements to report to the university on October 14th, 2020. this date was matching with the day the ministry of education was to issue a go ahead concerning phased reopening.

To your surprise, there are students at the Dedan Kimathi University of Technology waiting to do their exams as of 5th October, this year.

What is happening on the insides of DEKUT’s walls?

In the insides of a classic apartment known as Sunrise Hostels are male students under strict observation. Only one comrade can stay in a single room at a cost of Ksh. 4500. Those that could not raise the charges had the option of selling their cows to a Hindu guy and get the money or they can write an explanatory essay to the school, highlighting their financial potential. The movement here is restricted, you would confuse the university with a military camp, in a bid to enforce a 10 days quarantine advocated by the school. Students are required to prepare their meals or order foods from the school’s cafeteria at their cost.

Less than a kilometer away,  scores of girls are under surveillance and locked on the insides of Catholic Hostels. They are sweating off their efforts to save themselves from the snares of the final exams. Armed with masks and words of concern that the school gave a deaf ear, they have submitted their fate to whatever comes may. Whether they will have had enough time to revise for the exams is not a school’s concern.

Get your Dera dress at unbelievably affordable prices. Contact 0758330966

Dedan Kimathi University requires these students in the school with unclear conditions to have paid their school fees to completion before the exam date. Those that depend on HELB loan will gnash their teeth and pray harder to their God. Those that had their breadwinners lose jobs will have to scratch their backs harder. Even after calling a meeting to negotiate the stay and the exams, their efforts bore no fruits.

Meanwhile, the hazy Professor in charge of the ministry of education is busy making memes at the face of press cameras. With uncertainties prevailing, going back to school is worth a second thought, if at all we care about the lives of our people. While the national guidelines concerning the reopening of schools are yet to be provided, students of Nursing, Actuarial science, and Tourism at Dedan Kimathi University are telling another story. Before you start questioning the legality of this situation, I wish to inform you that Dekut is armed with digital thermometers, spacious rooms, and CCTV cameras to administer and monitor final exams to the above-named comrades.

It takes one virus to shut down the entire world. Just one virus to send everyone home and leave every door shut. But it takes only one school to silence the law, fears, and facts of the virus. Welcome to Dedan Kimathi University.

Feel free to leave your comments at the comment section down below. If you have any DeKUT news you think we should report, WhatsApp us at 0703154483

Discover more on DekuTrends:

1. Do you feel depressed? DeKUT Counseling Department is offering Virtual Therapy. Learn more here

2. The Making of Brayo. Campus Heartbreak. Click here to read.

3. Sex During Your Periods? Tips, Benefits and Side Effects. Click here to read.